راهکارامنیت سایبری

به هشدارهای سامانه‌های امنیتی متداول اکتفا نکرده و فعالانه با تهدیدات جدید و ناشناخته مقابله نمایید. ستاره به شما کمک می‌کند اشراف سایبری لازم برای حفاظت از سازمان در برابر این تهدیدات را بدست آورید.

با رشد چشم‌گیر تهدیدات و مخاطرات فضای سایبر و پتانسیل تخریبی بالای آن‌ها شاهد ارتقا روزافزون درجه اهمیت امنیت سایبری هستیم. بر اساس آمار منتشر شده در واشنگتن پست در سال 2014، جرائم سایبری سالانه معادل 440 میلیارد دلار به اقتصاد جهانی خسارت وارد می‌کند. ماهیت مهاجمان در تهدید‌ات سایبری، هکرهایی غیرقابل پیش‌بینی‌اند به طور مداوم روش‌های نفوذ و حمله خود را تغییر داده و الگوهای رفتاری معینی را دنبال نمی‌کنند. این مهاجمین سعی می‌کنند فعالیت‌های خود را به شکل رفتارهایی عادی جلوه ‌دهند و از رفتارهایی که سامانه‌های امنیتی متداول بدان حساس هستند پرهیز می‌کنند.

امروزه دفاع سایبری طیف گسترده‌ای از راهکارها و اقدامات همچون بکارگیری آنتی ویروس، دیوار آتش، SOC، SIEM، DLP، تیم CERT، IPS و IDS و پیاده‌سازی ISMS را شامل می‌شود. اما تکامل این راهکارها پس از تکامل و تغییر الگوی حملات سایبری و در پاسخ به آن‌ها شکل می‌گیرد. بدین ترتیب این راهکارها همواره یک گام عقب‌تر از مهاجمان بوده و در نهادهای حساسی که به طور مکرر هدف حملات سایبری قرار می‌گیرند نباید به آن‌ها اکتفا نمود. مفاهیمی همچون حملات Zero Day مصداق‌هایی از عدم کفایت این راهکارها هستند.

 

ستاره چگونه کمک می‌کند؟

راهکار امنیت سایبری ستاره سازمان‌ها را قادر می‌سازد تهدیدات پنهان در حجم انبوه داده‌های سایبری سازمان را کشف نمایند. ستاره با ترکیب داده‌های متنوعی نظیر لاگ آنتی ویروس‌ها، VPN، Proxy، کوئری‌های DNS، DLP و داده‌های پیش زمینه‌ای مانند لاگ ارتباطات ایمیلی کارکنان، استفاده از سامانه‌های سازمانی، حضور در مکان‌های فزیکی سازمان و سایر منابع داده‌ای مرتبط، توانمندی سازمان در کشف تهدیدات پیشرفته سایبری را که راهکارهای متداول امنیتی از شناسایی آن‌ها ناتوان هستند افزایش می‌دهد. به کمک ابزارهای تحلیلی ستاره کارشناسان امنیت سازمان به بررسی الگوهای مخاطره آمیز از پیش شناخته شده اکتفا نخواهند کرد بلکه رفتارهای غیرمعمول که ممکن است ناشی از الگوی جدیدی از حملات باشد نیز قابل شناسایی و بررسی خواهد بود. امکانات متنوع نرم افزاری ستاره جهت تحلیل فارنزیک پیرامون رخدادهای امنیتی و بررسی موارد مشکوک و غیرعادی شناسایی شده کارشناسان را در شناسایی سریع منشأ رخدادها و فعالیت‌های خرابکارانه و آسیب پذیری‌های سایبری سازمان یاری خواهد نمود.

 

تعامل آسان با داده‌های انبوه سایبری

حجم زیاد داده‌ها و پراکندگی آن‌ها در منابع مختلف با ساختارهای متنوع از جمله موانع برای انجام تحلیل‌های گسترده و عمیق جهت کشف الگوهای جدید و تهدیدات پیشرفته است. این مشکلات موجب می‌شود بخش قابل توجهی از زمان در اختیار تحلیلگر صرف آماده‌سازی داده‌ها شود نه خود تحلیل. ستاره با تجمیع داده‌های متنوع سایبری و نگاشت تمامی آن‌ها یک مدل داده یکپارچه و ارائه امکانات پیشرفته‌ای برای جستجوهای متنوع در داده‌های انبوه، این چالش همیشگی تحلیلگران امنیتی را مرتفع می‌نماید.

 

کشف تهدیدات پیشرفته و الگوهای ناشناخته نهفته در داده‌ها

الگوریتم‌های تحلیلی ستاره در کنار امکانات متنوع جهت تعریف انواع سناریوهای ابتکاری پیچیده توسط خبرگان امنیت روی منابع داده سایبری ترکیب شده‌ موجب می‌شود سازمان بتواند یک گام فراتر از راهکارهای متداول امنیتی به شناسایی تهدیدات جدید و الگوهای مخاطره آمیز ناشناخته بپردازد. رفتارهای مشکوک و غیرعادی شناسایی شده توسط ستاره با اولویت میزان ریسک در اختیار کارشناسان قرار می‌گیرند تا بتوانند در فضای نرم افزارهای کاربردی ستاره به تحلیل عمیق‌تر پیرامون آن‌ها بپردازند. در صورت کشف الگوی حمله‌ای جدید پس از بررسی رفتارهای غیرعادی کارشناسان می‌توانند تمهیدات لازم جهت رصد و عکس العملی خودکار در برابر رفتارهایی مشابه را فراهم نمایند.

 

تحلیل‌های فارنزیک گسترده و عمیق

راهکار امنیت سایبری ستاره با ارائه مجموعه نرم افزارهایی کاربردی جهت بصری‌سازی و تحلیل ارتباطات میان موجودیت‌ها و رخدادهای به ظاهر نامرتبط، مشاهده سیر زمانی و توالی رخدادهای امنیتی، تحلیل مکانی منشأ تهدیدات و حملات روی نقشه‌های جغرافیایی و سایر تحلیل‌های پرکاربرد، امکان بررسی موارد مشکوک از ابعاد و زوایای گوناگون و انجام تحلیل‌های فارنزیک غنی را برای تحلیلگران امنیتی فراهم می‌آورد. اشتراک گذاری نتایج این تحلیل‌ها میان تحلیلگران به کمک امکانات پلتفرم ستاره برای ارتقای همکاری سازمانی، منجر به ارتقا فراگیر دانش امنیت در سازمان و اشراف سازمانی بر تهدیدات جدید خواهد شد.