راهکار کشف تقلب

ستاره به بنگاه‌های تجاری و سازمان‌های دولتی کمک می‌کند با بکارگیری فناوری‌های نوین تحلیل داده و روشی نظام مند به مقابله با تقلب‌ها و تخلفات پیچیده‌ و مدرن که تهدیدی جدی برای منابع مالی و اعتبار آن‌هاست بپردازند.

پدیده‌ شوم تقلب، نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان به یکی از دغدغه‌های سازمان‌های دولتی و حاکمیتی و بنگاه‌های تجاری در صنایع مختلف تبدیل شده است. آمارهای موجود حاکی از خسارت چند هزار میلیارد دلاری تقلب در اقتصاد جهانی است. انجمن بازرسان تقلب خبره (ACFE) خسارات ناشی از تقلب در دنیا را برای سال 2013 مبلغی معادل 3.7 تریلیون دلار تخمین زده است. بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری، بیمه‌ها، اپراتورهای مخابراتی، تولید کنندگان و خرده فروشان بزرگ از جمله بنگاه‌هایی هستند که سالانه مبالغ هنگفتی را بر اثر تقلب از دست می‌دهند. علاوه بر خسارات مالی، رخ دادن تقلب‌های بزرگ در سطح سازمان‌ها می‌تواند اعتبار و اعتماد عمومی به آن‌ها را نیز خدشه‌دار نماید.

از سوی دیگر روش‌های تقلب‌ در حال تکامل و تغییر شکل هستند. مجرمین به منظور پنهان ماندن از چشم بازرسان واحدهای نظارتی همواره در تلاش‌اند از روش‌های جدیدی برای ارتکاب تقلب استفاده کنند. متأسفانه رشد و توسعه‌ فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات نیز به کمک مجرمین آمده و موجب تنوع و پیچیدگی بیشتر روش‌های ارتکاب تقلب شده است. این پیچیدگی و تغییر مداوم موجب شده است راهکارهای سنتی کشف تقلب و همچنین نرم افزارهای متکی بر قوانین ثابت و حتی الگوریتم‌های یادگیرنده‌ خودکاری که سعی می‌کنند الگوهای گذشته‌ تقلب را در داده‌های سازمان کشف کنند کارایی خود را از دست بدهند. از این رو سازمان‌ها نیازمند رویکرد جدیدی برای مبارزه با تقلب‌ها و تخلفات مدرن امروز هستند.

 

ستاره چگونه کمک می‌کند؟

راهکار کشف تقلب ستاره با رویکردی انسان‌محور، بازرسین واحدهای نظارتی را به ابزارهای لازم برای جستجو در داده‌های سازمان و کشف الگوهای پیچیده تقلب مجهز می‌نماید. در این رویکرد به جای استفاده از فرایندهای الگوریتمیک تمام خودکار، مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها و امکانات پردازشی و جستجو در داده‌ها در قالب ابزار در اختیار کارشناسان خبره واحدهای مسئول مقابله با تقلب قرار می‌گیرد. به کمک این ابزارها کارشناسان می‌توانند سناریوهای پیچیده رخداد تقلب و الگوهای رفتاری را که از نظر آنان مشکوک و غیرعادی محسوب می‌شود برای رصد مداوم در داده‌ها تعریف نمایند. با شناسایی رفتارهای مشکوک بر اساس سناریوها، این موارد جهت بررسی بیشتر و ایجاد و تکمیل پرونده در قالب هشدار به کارشناسان ارجاع داده می‌شوند. در این مرحله تحلیلگر می‌تواند با استفاده از تجربه و خلاقیت خود و بهره‌گیری از ابزارهای متنوع نرم افزارهای ستاره برای تحلیل و جستجو در داده‌های سازمان تصمیم‌ نهایی در قبال مورد مشکوک را اتخاذ کنند.

 

جستجوی یکپارچه در کلیه داده‌های سازمان

یکی از نقاط ضعف سازمان‌ها در پیشگیری و کشف تقلب پراکنده و ایزوله بودن منابع داده‌ای در سطح سازمان است. این نقطه ضعف غالباً مورد سؤاستفاده مجرمین قرار می‌گیرد به طوری که سرنخ‌های متعددی از فعالیت‌های متقلبانه آنان در هریک از منابع داده‌ای سازمان وجود دارد، اما عدم یکپارچگی و امکان ترکیب مناسب داده موجود در این منابع موجب می‌شود پازل تقلب هیچ گاه برای کارشناسان تکمیل و آشکار نشود. ستاره با فراهم سازی امکان ترکیب داده‌های سازمانی نظیر تراکنش‌های عملیاتی، بانک اطلاعات مشتریان و بانک اطلاعات منابع انسانی سازمان و نگاشت آن‌ها به مدلی یکپارچه، کارشناسان خبره‌ را قادر می‌سازد در محیطی کاملاً بصری، سرنخ‌های مد نظر خود را در داده‌های یکپارچه سازمان جستجو نموده و با کنار هم قرار دادن سرنخ‌های موجود در منابع مختلف تهدیدات متوجه سازمان را خنثی کنند.

 

شناسایی سریع الگوهای شناخته شده در داده‌های انبوه

با کشف یک الگوی رفتاری متقلبانه در یک مورد مشکوک، تحلیلگران مقابله با تقلب سازمان قادر خواهند بود به کمک ابزارهای تحلیلی ستاره رفتارهایی مشابه با آن را به سرعت در داده‌های انبوه سازمان جستجو نموده و همچنین فرایندی برای رصد و گزارش مداوم این رفتار در ستاره تعریف نمایند. محیط کاربری گرافیکی و خلاقانه ستاره کارشناسان را از آشنایی به زبان‌های برنامه نویسی جهت جستجوی الگوهای مد نظر و تعریف قوانین و سناریوهای شناسایی بی نیاز می‌کند.

 

تطبیق‌دهی با لیست‌های نظارتی

یکی از نیازهای همیشگی در حوزه جلوگیری از تخلفات، به ویژه پولشویی و جرائم مورد توجه نهادهای نظارتی حاکمیتی، قابلیت تطبیق موجودیت‌های مخاطب سازمان‌ها با لیست‌های سیاه نهادهای نظارتی و یا تطبیق ویژگی اقدامات در دست انجام با قوانین بالا دستی حاکمیت است. ستاره امکان تطبیق فازی و بلادرنگ انبوه رکوردهای عملیاتی سازمان در تعامل با مخاطبان خود را با مراجع تطبیق مذکور فراهم می‌آورد و با تطبیق هر رکورد با لیست‌های سیاه و قوانین موجود، توقف بلادرنگ عملیات و یا آغاز فرایند ردیابی آن را امکان پذیر می‌سازد.