گروه تحلیل داده

فلسفه‌ وجودی ما

ما معتقدیم سازمان‌ها در صنایع و حوزه‌های گوناگون، می‌توانند با بهره‌گیری مناسب از فناوری‌های نوین، داده‌های در دسترس خود را به طور گسترده‌تر و عمیق‌تری نسبت به گذشته مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و با کسب اشراف محیطی و تجهیز هوش انسانی با قدرت پردازشی ماشین، مأموریت خود را به شکل مؤثرتری دنبال کنند. رسالت ما فراهم آوری زمینه‌ استفاده از این فناوری‌ها با ارائه‌ محصولات و راهکارهایی نوین و فناورانه است.

 

تلاش ما در گام نخست

حاکمیت قانون لازمه‌ رشد و تعالی جامعه است و فقدان آن زوال را در پی خواهد داشت. در دنیای امروز جرایم و تخلفات گوناگون این مهم را تهدید می‌کنند. سرپیچی از قانون در حوزه‌های گوناگون آرامش و نظم جامعه را بر هم می‌زند و آن را از آرمان شکوفایی استعدادها در سایه‌ عدالت اجتماعی دور می‌کند. در راستای تلاش برای تحقق آینده‌ای بهتر، ما، گروه تحلیل داده‌ مهیمن، خود را متعهد نمودیم در نخستین گام از مسیر طولانی خود سازمان‌هایی را که برای برقراری نظم، اجرای قوانین و پیشگیری و مقابله با انواع جرایم و تهدیدات در سطح کشور و بنگاه‌ها تلاش می‌کنند، با ارائه‌ ابزارها و راهکارهایی نوآورانه، مبتنی بر نوین‌ترین فناوری‌های حوزه‌ تحلیل داده، در انجام موفقیت‌آمیز مأموریت خطیرشان یاری نماییم.

در عصر دیجیتال مقابله با جرایم و نظارت بر اجرای قوانین نیز شکلی تازه به خود گرفته است. الکترونیکی شدن بسیاری از فعالیت‌ها و فرایندها و توسعه‌ بکارگیری فناوری‌های ارتباطی در چند سال گذشته موجب شده است سازمان‌های نظارتی کشور با سیلی عظیم از داده‌های دیجیتالی متنوع روبه‌رو شوند. داده‌هایی که اطلاعاتی ارزشمند را جهت پیش‌بینی، پیشگیری، شناسایی و برخورد با جرایم و تخلفات در دل خود نهفته دارند. کمک به استخراج این مرواریدهای ارزشمند از میان دریای داده هدف تولید محصولات ما قرار گرفت.

 

زمانی که ما کار خود را آغاز نمودیم

در سال‌های نخست شروع به کار ما (۱۳۸۹)، در بسیاری از سازمان‌های نظارتی تحلیل و بهره‌برداری از داده‌ها به شکلی حداقلی صورت می‌گرفت. به اشتراک گذاری اطلاعات، تحلیل‌ها و روش‌های تحلیلی امری نادر بود. تنها ابزار تحت اختیار تحلیلگران سازمان‌ها سامانه‌های نرم افزاری نامنعطف با قابلیت تولید گزارش‌هایی ساده بود. بخش اعظمی از فرایند تحلیل با روش‌هایی دستی و در ذهن تحلیلگران انجام می‌شد. تحلیلگر در صورت نیاز به انجام تحلیل‌هایی کمی عمیق‌تر بایستی برنامه نویسی یاد می‌گرفت و یا باید در صف طولانی درخواست از تیم فنی برای پاسخ به نیازش منتظر می‌ماند. غالب پروژه‌های داده‌کاوی اجرا شده توسط متخصصین داده‌کاوی در سازمان‌های گوناگون با دستیابی به نتایجی ناامیدکننده به پایان رسیده بودند.

امروز ما آماده‌ایم با تکیه بر تجربیات موفقیت آمیز و محصولات و راهکارهای نوآورانه‌ خود این شرایط را در کلیه‌ سازمان‌های نظارتی کشور دگرگون کنیم.

 

دیدگاه و شیوه‌ کار ما

ما به ابزارهای فوق پیچیده و الگوریتم‌های تمام هوشمندی که بتوانند مستقل از تحلیلگر و کارشناس موضوع، داده‌ها را تحلیل نموده و اطلاعات ارزشمند را از آن‌ها استخراج کنند اعتقاد نداریم. علت شکست بسیاری از پروژه‌های داده‌کاوی در سراسر دنیا همین دیدگاه اشتباه بوده است. ما بر این باوریم که ماشین نمی‌تواند جایگزین تحلیلگر در فرضیه‌سازی و ایده‌پردازی برای حل مسائل پیچیده شود. قدرت ماشین در اجرای محاسبات پیچیده روی حجم زیاد داده‌هاست. به همین دلیل رویکرد ما در تولید محصولات متنوع مجهز نمودن تحلیلگران به مجموعه‌ای از ابزارهای نرم افزاری قدرتمند است که به آن‌ها اجازه دهد بر بکارگیری توانمندی بدون جایگزین خود تمرکز نموده و اجرای پردازش‌های سنگین و تکراری را به ماشین بسپارند. در نگاه ما الگوریتم‌های نرم افزار ابزار دست تحلیلگران و نه جایگزینی برای آن‌هاست.

دیدگاه در تولید محصولات و ارائه‌ راهکارهای حوزه‌ تحلیل داده دو نتیجه را در پی داشته است. اول اینکه در تولید نرم افزارها به انعطاف‌پذیری و تعاملی بودن واسط‌های کاربری توجه ویژه‌ای داشته باشیم. در فضای محصولات ما تحلیلگران بایستی بتوانند بدون آشتایی با زبان‌های برنامه‌نویسی داده‌های متنوع در دسترس خود را مورد جستجو و تجزیه و تحلیل قرار دهند و فرضیه‌های خود را روی داده‌ها ارزیابی نمایند. دوم اینکه مشاوره و آموزش در زمینه‌ بکارگیری ابزارها و تکنیک‌های نوین، روش‌های تحلیل، تولید الگوریتم‌های سفارشی برای تحلیلگران و سفارشی‌سازی نرم افزار در قالب پروژه‌های توسعه‌ نرم افزار به بخشی لاینفک از کار ما تبدیل شده است.

 

آینده‌ای که برای آن تلاش می‌کنیم

امید داریم در پنج سال دوم فعالیت خود بتوانیم با بهره‌گیری از آموخته‌های خود در این سال‌ها و توسعه‌ مداوم محصولات و فناوری‌ها، تجربه‌ موفق خود در حوزه‌ نظارت را در سایر حوزه‌ها تکرار نموده و اشراف و هوشمندی مبتنی بر تحلیل داده را در بزرگ‌ترین سازمان‌ها، در مهم‌ترین صنایع کشور محقق نماییم.