وبلاگ مهیمن

طرح رجیستری، دروازه ای به سمت تولید ملی

  • شنبه 29 مهر 96 13:26 ب.ظ

طرح رجیستری مویایل

عصراقتصاد: گوشی موبایل در سال های اخیر به عنوان یکی از کالاهای کاملا اساسی شناخته می شود، به طوری که ضریب نفوذ این کالا در جوامع به شدت افزایش پیدا کرده است و با هوشمند تر شدن هر روزه تلفن های همراه، وابستگی مردم به این کالا نیز روز به روز اغفزایش پیدا می کند و جوامع دیگر قادر به زندگی بدون موبایل نیستند.

از این رو می توان دریافت که این کالا نقش بسیار مهمی هم در اقتصاد کشور ایفا می کند و برای کنترل عرضه و تقاضای آن، سرمایه های کلانی در جهان جا به جا می شود.

با این حال، ایران در حال حاضر با قاچاق چشمگیر گوشی های تلفن همراه دست و پنجه نرم می کند و مسئولان تلاش دارند تا با اقدامات مطلوب دست قاچاقچیان را از بازار موبایل ایران کوتاه کنند.

طرح رجیستری که این روز ها به صورت گسترده مطرح شده، قرار است تا به صورت جدی قاچاق را حذف کند و با کد گذاری گمرکی تلفن های همراه عملا کالای قاچاق را از خدمات دهی ساقط کند و ارزش مالی را از آن بردارد.

در همین راستا فرزاد یزدیان کاشانی کارشناس ارشد صنایع مخابراتی و کارشناس حوزه آی سی تی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار عصر اقتصاد، گفت: در حال حاضر حدود 60 تا 70 میلیون گوشی تلفن فعال در کشور وجود دارد و اگر عمر مفید هر موبایل را 4 سال در نظر بگیریم، کشور سالانه به 15 تا 20 میلیون عدد، گوشی تلفن همراه نیاز دارد.

از این رو می توان دریافت که تلفن های همراه نقشی بسیار اساسی را در اقتصاد کشور دارند.

وی همچنین در ادامه اعلام کرد: فقط حدود ۹ درصد از تلفن های همراه در کشور از مبادی رسمی و حدود ۹۱ درصد آن از مبادی غیررسمی و از طریق قاچاق وارد کشور می ‌شود.

این کارشناس مخابرات در ادامه در خصوص دلیل این درصد بالای قاچاق، گفت: قبل از سال 1385 تعرفه واردات تلفن همراه 4 درصد بود و واردکنندگان تلفن همراه از مبادی قانونی اقدام به واردات تلفن همراه می کردند و خدمات پس از فروش خوبی هم ارائه میدادند و عملا قاچاق تلفن همراه توجیه اقتصادی نداشت اما در سال 1385 دولت وقت با شعار حمایت از تولید کننده داخلی، تعرفه ‌ها را از 4 درصد به 60 درصد افزایش داد. اگرچه تعرفه واردات تلفن همراه از 60 درصد به 25 درصد و بعد از آن به 10 درصد کاهش و بعد از آن به 5 درصد کاهش یافت، اما وضع تعرفه ‌های دیگری مانند 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، باعث شده است که کماکان قدرت رقابت از واردکننده قانونی گرفته شود.

یزدیان کاشانی در ادامه اظهار کرد: یکی از دلایل افزایش قاچاق تلفن همراه در کشور این است که تا به امروز به بخش تولید داخلی گوشی تلفن همراه در کشور توجهی نشان داده نشده است که بتواند قابلیت عرض اندام داشته باشد و تکیه همیشگی تولید کنندگان داخلی به برندهای کم اقبال دنیا بوده و با توجه به نداشتن قدرت رقابت تولیدات داخلی با برندهای معتبر دنیا و ارائه خدمات پس از فروش نامطلوب ما همچنان در زمینه تولید تلفن همراه جایگاه معتبری نداریم .

قابل ذکر است، مطابق آمارها ظرفیت تولید داخل گوشی های تلفن همراه بین یک میلیون و 200 هزار تا 2 میلیون دستگاه در سال است که با توجه به نیاز کشور، رقم بسیار ناچیزی است.

یزدیان کاشانی ادامه داد: در سال ۸۶ بر اساس برنامه ‌ریزی دولت نهم، بخشی از تقاضای تلفن همراه کشور می بایست با استفاده از توان تولید داخلی تأمین می ‌شد که دولت برای رسیدن به این هدف، از یک طرف اقدام به راه ‌اندازی شرکت ‌های تولید گوشی تلفن همراه کرد و از طرف دیگر تعرفه واردات گوشی تلفن همراه را به ۶۰ درصد افزایش داد، اما این اقدام ‌ها نا موفق بود. زیرا گوشی‌ های تولید داخل قابل رقابت با گوشی ‌های وارداتی نبود و از طرف دیگر تعرفه بالای تلفن همراه باعث تشدید واردات غیر رسمی و قاچاق شد که درآمد دولت از حقوق گمرکی واردات تلفن همراه را به شدت کاهش داد و مردم و مصرف کنندگان هم با افزایش قابل ملاحظه قیمت‌ ها مواجه شدند.

این کارشناس حوزه مخابرات همچنین افزود: در حال حاضر میزان تولیدات داخلی گوشی تلفن همراه حدود یک درصد از بازار این کالا در کشور است و مابقی توسط چند شرکت وارد کننده و بیشتر به صورت قاچاق وارد می‌شوند. حقوق گمرکی نیز در سال‌ های اخیر رو به کاهش است.

وی افزود: حجم تولیدات داخلی ما بسیار ناچیز است ضمن اینکه ما سلیقه خریدار، کاربر و مصرف کننده را هم باید در نظر بگیریم و حق انتخاب را به او بدهیم که از بین برند های تلفن همراه، آن برندی را که مد نظر دارد و دارای قابلیت ‌های خوبی است استفاده کند.

یزدیان کاشانی در ادامه گفت: با نگاه به موضوع روند افزایش قاچاق تلفن همراه در کشور باید تعرفه واردات و میزان مالیات بر ارزش افزوده تلفن همراه به حداقل خودش برسد و همچنین اجازه فعالیت به تولید کنندگان تلفن ‌های همراه روز دنیا که با استقبال خوبی در کشور رو به رو شده ‌اند صادر شده و خط تولید آن ‌ها را راه ‌اندازی کنند.

این کارشناس آی سی تی تصریح کرد: راهکار تولید تلفن همراه داخلی با قدرت رقابت پذیری با برندهای معتبر دنیا ایجاد مشارکت انتفاعی با برندهای معتبر دنیاست. به این صورت که ما باید با تولیدکنندگان برند های معتبر به صورت جوینت ونچر (مشارکت اتنفاعی) از طریق تولید داخلی به صورت ckd یا skd وارد بحث تولید شویم و پس از ایجاد این شرکت ها در داخل از طریق مهندسی معکوس و از طریق جوانان مستعد در کشور و شهرک های دانش بنیان و پارک های فناوری گامی مهم در تولید تلفن همراه داخلی با قدرت رقابت با برند های معتبر دنیا برداریم .تا علاوه بر حمایت از تولید داخلی، این تولیدات داخلی از کیفیت بهتری برخوردار باشد و هم کمیت آن افزایش پیدا کند.

از این رو می توان دریافت که مقابله با قاچاق می تواند راهی باشد برای نگاهی جدی تر به تولید داخلی. تولیدی که با ایجاد برند های ناکارآمد مردم را نسبت به دانش کشور بی اعتماد کرده است.

یزدیان کاشانی همچنین اظهار کرد: طرح رجیستری می تواند به صورت قابل توجهی جلوی قاچاق را بگیرد. چرا که قاچاق پس از اجرای طرح برای قاچاقچیان سود آوری نخواهد داشت چرا که کالایی که وارد می کنند در بازار از ارزش مادی برخوردار نیست.

وی همچنین ادامه داد: اجرای این طرح از آنجا که وارد کننده را وادار به واردات از راه های قانونی می کند، باعث درآمد زایی بالایی می شود، چرا که مجموع دریافتی دولت برای هر گوشی وارداتی در حدود 14 درصد است و این درآمد می تواند برای رشد تولید داخل هزینه شود.

یزدیان کاشانی همچنین در پایان با اشاره به قیمت گوشی های تلفن همراه پس از اجرای طرح رجیستری گفت: این طرح احتمالا باعث افزایش قیمتی در حدود 20 درصد می شود، چرا که برخی از وارد کننده های عمده این محصول در کشور اعلام کرده اند، که توانایی تامین این مقدار از تقاضا را ندارند. اما این افزایش قیمت بیشتر به صورت شوک خواهد بود و پس از گذشت زمان اندکی، قیمت ها دوباره به حالت قبل باز خواهد گشت.

در نتیجه می توان دریافت که جلوگیری از قاچاق می تواند عاملی باشد برای پیشرفت تولید داخلی و تکیه هر چه بیشتر بازار به توان متخصصان ایرانی.

لینک خبر