وبلاگ مهیمن

آذری جهرمی: نمی‌توانیم بگوییم با اجرای ریجستری موبایل افزایش قیمت نداریم

  • سه شنبه 02 آبان 96 09:33 ق.ظ

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات

به گزارش ایلنا، محمد جواد آذری جهرمی در برنامه تلویزیونی گفت: بازار موبایل در ایران 6 میلیارد دلار ارزش دارد. براساس آمارهای منتشر شده 5 تا 20 درصد از بازار موبایل ایران از طریق مبادی رسمی و مابقی از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود.

وزیر ارتباطات ادامه داد: به عمل ثبت گوشی‌هایی که به‌صورت رسمی وارد کشور می‌شود در شبکه مخابراتی ریجستری می‌گویند. این طرح در برخی کشور‌ها از جمله ترکیه اجرا شده و توانسته بعد از رفع مشکلات برای مبارزه با کالای قاچاق موفق عمل کند.

آذری جهرمی با اشاره به هدف طرح ریجستری موبایل گفت: بعضی شرکت‌ها گوشی وارد ایران می‌کنند، پول در می‌آورند اما خدمات ارائه نمی‌دهند. همچنین برخی گوشی را به صورت قاچاق وارد کشور می‌کنند اما به استاندارد و سلامت این محصولات توجه نمی‌کنند که در نهایت برای سلامت کاربر خطر ایجاد می‌کند.

وی تاکید کرد: وزارت ارتباطات، وزارت‌صنعت، گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، نیروی انتظامی و سایر مسئولان در اجرای این طرح برای مبارزه با قاچاق کالا نقش دارند.وظیفه وزارت ارتباطات نظارت و تنظیم بازار گوشی نیست بلکه وزارت ارتباطات به‌دلیل نقش اپراتورهای موبایل در این پروژه امور فنی را بر عهده دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مردم نباید نگران گوشی‌هایی که هم اکنون از آن استفاده می‌کنند، باشند، گفت: گوشی‌هایی که در دست مردم است حتی اگر قاچاق باشد، مشکلی ندارد و می‌توانند از آن استفاده کند. موضوع این طرح گوش‌های قاچاق بعد از زمان اجرای طرح است.

آذری جهرمی درباره افزایش قیمت موبایل در روزهای اخیر گفت: فاز پایش طرح ریجستری موبایل آغاز شده اما هنوز این طرح اجرا نشده است. ارزش واردات موبایل به ایران هزینه بسیار زیادی است و بخش بزرگی از این بازار به بخش غیر رسمی یا همان قاچاق مربوط است. روز اول اجرای طرح ریجستری شاهد کلاهبرداری آشکاری بودیم که باعث شد قیمت‌ها به‌صورت کاذب و حبابی ناشی از سود شبکه‌های منفعت طلب افزایش پیدا کند به همین دلیل ما از مردم خواستیم موبایل نخرند چراکه افزایش قیمت موبایل بدون هیچ دلیلی یک دزدی محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هشدار وزارت ارتباطات نسبت به نخریدن موبایل باعث شد بازار کنترل شود. بنابر این با اجرای این طرح فضای رقابتی ایجاد و افزایش قیمتی شکل نگیرد. نمی‌توانیم بگوییم با اجرای طرح ریجستری موبایل هیچ افزایش قیمتی را نداریم اما در تلاشیم این افزایش قیمت برای کاربر تاثیری نداشته باشد.

آذری جهرمی نسبت به شرکت‌هایی که در ایران هستند اما خدماتی را ارائه نمی‌دهند واکنش نشان داد و گفت: شرکتی که بخواهد در بازار ایران محصولی را به فروش برساند باید برای تجارت در آن کشور هزینه کند و دفتری ایجاد کنده و به مردم خدمات ارائه دهد.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه هیچ نگرانی نسبت به استفاده موبایل گردشگران در ایران و گوشی‌های وارد شده به صورت مسافری ندارد، اظهار کرد: برای گردشگرانی که قصد دارند از سیم‌کارت خارجی استفاده کنند هیچ مشکلی ندارد اما برای گردشگرانی که در نظر دارند از سیم کارت ایرانی استفاده کنند، می‌توانند تا مدت معلومی از گوشی استفاده کنند. همچنین افرادی که موبایل را به‌صورت مسافری با خود وارد کشور می‌کنند می‌توانند با پرداخت تعرفه گمرکی از آن در داخل کشور استفاده کنند و مشکلی از این نظر وجود ندارد.

وی نسبت به وضعیت حال و حاضر گوشی‌های قاچاق در کشور تاکید کرد: فروشندگان موبایل قاچاق می‌توانند با توجه به مکانیزم در نظر گرفته شده، مراجعه به گمرک و پرداخت تعرفه گمرکی تلفن‌های همراهی که به صورت قاچاق وارد کشور شده را ثبت کنند.

لینک خبر